Menu Zamknij

Drugi mózg w neuronach serca?

Drugi mózg znaleziony w neuronach serca?

Pomysł przeszczepionej pamięci komórkowej pojawił się już w 1920 roku w filmie „Les Mains d’Orleac” napisanym przez pisarza science fiction Maurice’a Renarda. Teraz drugi mózg w sercu jest czymś więcej niż tylko pomysłem. Wybitni eksperci medyczni odkryli niedawno, że wielu pacjentów, którzy uczestniczyli w transplantacji serca dziedziczy wspomnienia dawców i w związku z tym zgłasza ogromne zmiany w swoich gustach, osobowości i, co najważniejsze, w pamięci emocji. Dzisiaj nowa nauka sprawdza teorię, która mówi, że serce jest zaangażowane w nasze uczucia. Co więc odkryli do tej pory?

Nowe odkrycia

Niesamowite nowe odkrycia pokazują, że serce jako narząd jest inteligentny i że czasami może prowadzić mózg w interpretacji otaczającego nas świata oraz w działaniach, które postanowiliśmy podjąć. Wystarczyła duża liczba przypadków, aby skłonić niektórych naukowców do odmiennego spojrzenia na serce i przetestowania starych teorii, które mówią o tym, że serce jest zaangażowane w nasze uczucia, emocje a także przeczucia. Od czasu pierwszego udanego przeszczepu serca Christiana Barnarda w Południowej Afryce w 1967 roku, odbiorcy przeszczepu serca mieli intrygujące doświadczenia, tak dziwne i nie w ich stylu, że dążyli do spotkania z rodzinami dawców, aby dowiedzieć się, co się dzieje. Czy mogli odziedziczyć pewne cechy behawioralne i charakteru poprzez wspomnienia komórkowe z serca dawcy?

Spotkanie z rodziną dawcy

W czasie spotkań z rodzinami dawców potwierdzono przeczucia pacjentów z przeszczepem serca: nowe cechy osobowości zostały przekazane biorcom. Rodziny dawców często zżywają się z biorcą narządu oddanego przez ich zmarłych bliskich. Pod wieloma względami rozpoznają i lubią biorcę, prawie tak, jakby część zmarłego ciągle była z nimi.

Mały mózg w sercu

Neurolog dr Andrew Armor z Montrealu w Kanadzie odkrył skomplikowany zbiór neuronów w sercu zorganizowanych w mały, ale złożony układ nerwowy. Układ nerwowy serca zawiera około 40 000 neuronów zwanych neurytami czuciowymi, które komunikują się z mózgiem. Dr Armor nazwał to „małym mózgiem w sercu”. Od wielu lat wiadomo, że pamięć jest procesem dystrybucyjnym. Nie możesz zlokalizować pamięci w neuronie lub grupie neuronów w mózgu. Sama pamięć jest rozproszona w całym układzie nerwowym. Dlaczego więc wyznaczamy obszar odpowiedzialny za nią w mózgu?

Niezwykłe zdarzenia

Następujące fakty to tylko kilka z wielu przypadków zgłoszonych jako dowód na coś niezwykłego, co dzieje się u biorców przeszczepu serca: Wydaje się, że przyjmują upodobania swoich dawców.

  • Delikatna, łagodna kobieta, która nigdy nie piła alkoholu i nienawidziła piłki nożnej, otrzymała serce od motocyklisty biorącego udział w wypadku. Zmieniła się w agresywnego kibica pijącego piwo.
  • Leniwy, rozlazły „kanapowiec” otrzymał serce od kaskadera. Bez wyraźnego powodu zaczął fanatycznie trenować, dopóki nie został prawdziwym sportowcem.
  • 47-letni kaukaski mężczyzna otrzymał serce od 17-letniego afroamerykanina. Biorca był zaskoczony nowo odkrytą miłością do muzyki klasycznej. Później odkrył, że dawca, który kochał muzykę klasyczną i grał na skrzypcach, zginął podczas przejeżdżania przy strzelaninie, przyciskając futerał do piersi.
  • Człowiek, który ledwo potrafił pisać, po przeszczepie nagle rozwinął talent do poezji.

A co najbardziej zdumiewające…

  • Ośmioletnia dziewczynka, która otrzymała serce dziesięcioletniej zamordowanej dziewczyny, miała przerażające koszmary o mężczyźnie mordującym jej dawcę. Sny były tak traumatyczne, że poszukiwano pomocy psychiatrycznej. Obrazy widziane przez dziewczynkę były tak szczegółowe, że psychiatra i matka powiadomili policję.

    Korzystając ze strasznych opisowych wspomnień dostarczonych przez małą dziewczynkę, policja zebrała wystarczającą ilość dowodów, aby znaleźć mordercę. Oskarżono go i uzyskano wyrok skazujący za gwałt i morderstwo pierwszego stopnia.

Możliwe wyjaśnienia

Lekarze próbują wyjaśnić, dlaczego biorcy narządów są gospodarzami wspomnień i emocji dawców, zwanych również „wspomnieniami komórkowymi”. Część naukowców jest sceptycznie nastawiona i odrzuca to dziwne zjawisko jako stres pooperacyjny lub reakcję na leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu. Rosnąca liczba ekspertów uważa jednak, że wspomnienia komórkowe są przeszczepiane od dawcy do biorcy z narządami.

Nic mistycznego, czysta nauka

Inni eksperci medyczni oferują różne wyjaśnienia, ale wszyscy zgadzają się, że nie jest to tak bardzo mistyczne, jak długo jest to nauką. Nauką, która wymaga dalszych badań.

Mechanizmy sprzężenia zwrotnego są zaangażowane w uczenie się. Kiedy mówimy na przykład o tym, jak mózg się uczy, mówimy o tak zwanych sieciach neuronowych w mózgu. Okazuje się, że sposób działania sieci neuronowej polega na tym, że wyjście jednych neuronów łączy się z wejściem innych. Ten proces wciąż się powtarza. Dopóki informacja zwrotna jest obecna, neurony będą się uczyć. Jeśli zmniejszymy sprzężenie zwrotne, neurony nie będą się uczyć.

profesor Gary Schwartz

Umysł znajduje się nie tylko w mózgu, ale także w całym ciele. Umysł i ciało komunikują się ze sobą za pomocą substancji chemicznych zwanych peptydami. Te peptydy znajdują się w mózgu, a także w żołądku, mięśniach i wszystkich naszych głównych narządach. Uważam, że pamięć może być dostępna w dowolnym miejscu w sieci peptyd – receptor. Na przykład pamięć związana z jedzeniem może być powiązana z trzustką lub wątrobą. Takie związki mogą być przeszczepiane od jednej osoby do drugiej . 

Ważne jest, aby neurony otrzymywały informacje zwrotne, w ten sposób się uczymy. Uczymy się np. strzelać piłką do siatki, uzyskując informacje zwrotne na temat tego, czy jesteśmy precyzyjni czy nie. Uczymy się mówić, otrzymując informację zwrotną na temat tego, czy jesteśmy rozumiani, czy nie. I tak każdy system, każdy zestaw komórek, który ma mechanizmy sprzężenia zwrotnego, uczy się tak samo, jak neurony. To się nazywa pamięć zwrotna.

doktor Candace Pert

Miłość i emocje

Przeszczep serca jest obecnie rutynową operacją. Serce było postrzegane od wieków jako symboliczny organ związany z miłością i emocjami.

Dzisiejsze badania naukowe pokazują, że być może poeci mieli rację przez cały czas. Że serce ma inteligencję i odgrywa szczególną rolę w naszym doświadczaniu emocji.

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *