Menu Zamknij

System nerwowy i dziedziczenie

komórki

Przełomowe badania

Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie zidentyfikowali mechanizm układu nerwowego, który może przekazywać wiadomości neuronowe przyszłym pokoleniom.

Naukowcy badali nicienie – robaki występujące praktycznie we wszystkich naturalnych środowiskach. Odkryli mechanizm, który umożliwia komórkom układu nerwowego (neuronom) komunikowanie się z komórkami zarodkowymi. Komunikacja ta umożliwia przekazanie informacji genetycznych i epigenetycznych przyszłym pokoleniom.

system nerwowy badania

Badania prowadził prof. Odeda Rechaviego z Uniwersytetu Przyrodniczego im. George’a S. Wise’a w Tel Awiwie i Sagol School of Neuroscience. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym Cell.

„Mechanizm jest kontrolowany przez małe cząsteczki RNA, które regulują ekspresję genów. Odkryliśmy, że małe RNA przekazuje informacje pochodzące z neuronów potomstwu i wpływają na różnorodne procesy fizjologiczne, w tym na zachowanie potomstwa w czasie poszukiwania pożywienia”.

prof. Rechavi

Podważenie dogmatów współczesnej biologii

Odkrycia prof. Rechavi przeczą jednemu z najbardziej podstawowych dogmatów we współczesnej biologii. Według tego dogmatu aktywność mózgu nie może mieć żadnego wpływu na losy przyszłych pokoleń. Mówi o tym tzw „Bariera Weismanna” znana również jako Drugie Prawo Biologii. Stwierdza ono, że odziedziczone informacje w linii zarodkowej są izolowane od wpływów środowiskowych. Zgodnie z tą zasadą informacja płynie w jednym kierunku, z genów do organizmu. Nigdy odwrotnie.

Przełomowe badania, których współautorami są uczniowie Rechavi’ego, Rachel Posner oraz Itai Toker, stanowią pierwszy przypadek zidentyfikowania mechanizmu przekazującego reakcje neuronalne między pokoleniami.

„Już wcześniej odkryliśmy, że małe RNA w robakach mogą powodować zmiany międzypokoleniowe, ale odkrycie transgeneracyjnego transferu informacji z układu nerwowego to Święty Graal. Pomysł, że może on również kontrolować losy potomstwa organizmu, jest oszałamiający.”

Itai Toker

Obserwacje nicieni

Naukowcy odkryli, że synteza w małym RNA w neuronach jest konieczna, aby nicienie mogły być wabione zapachami wydzielanymi przez niezbędne substancje odżywcze. RNA wytwarzane w układzie nerwowym rodziców wpływało na zachowanie potomstwa i utrzymywało się to przez co najmniej trzy pokolenia.

Nicienie, które nie wytworzyły małego RNA, wykazywały niedostateczne umiejętności identyfikacji żywności. Jednak kiedy naukowcy przywrócili zdolność do wytwarzania małego RNA w neuronach, nicienie ponownie poruszyły się w kierunku żywności.

Ten pozytywny efekt utrzymywał się dla wielu pokoleń nicieni, mimo że potomstwo samo nie miało zdolności do wytwarzania małego RNA.

Postanowiłam się z Wami podzielić tym artykułem, mimo że badania nie są na razie zaawansowane. Nie słyszałam o podobnych badaniach odnoszących się do ludzi. Hmmm, ale kto wie? Może stres wpływa nie tylko na nasz mózg i nasze procesy poznawcze, ale również na mózg i procesy poznawcze następnych pokoleń?

Małgorzata Szczyglak

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *